• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

PALAOĞLU DOĞAL YAYLA BALI KUŞBURNU REÇELİ DUT PEKMEZİ
Ağzınızdan güzel söz ve sofranızdan ise Palaoğlu Doğal yayla balımız eksik olmasın.
DURANOĞULLARI
Her zaman en uygun fiyat ve en kaliteli ürün politikasıyla DURANOĞULLARI LTD ŞTİ hizmetinizde.
Yonetici Girisi

Gümüşhane Gezi Rehberi

GOOGLE YENİKÖY/ULUKALE
      
Hava Durumu
Site Haritası
Takvim

Köyümüz

   Cumhuriyetten önce yerleşim yeri olan YENİKÖY/ULUKALE  köyü il merkezine 32 ve ulukale 38 km uzaklıkta olup  Gümüşhane merkez ilçeye bağlıdır.Köyümüzün ismi köylerin rumca olan isimleri değişirken bizim köyümüzün öz türkçe olan ULUKALE adı da değiştirilmiş  ve Yeniköy/ULUKALE olmuştur.

    Köyümüzde;Ateş, Ay, Alkaç,Aydemir,Çelik,Demir,Duran,Doğan,Pezik,Oruçoğlu ve Tanrıkulu sülaleleri bulunmaktadır.
  1980 yılından sonra il merkezine ve il dışına göç vermiştir. Çoğunlukla il merkezi olmak üzere İstanbul, İzmit,  Zonguldak. Trabzon, ve diğer bazı illere yerleşmişlerdir. Yaz mevsiminde tatil ve günübirlik piknik için gelenlerin canlılığı oluyor kış gelinceYeniköyde 4-5 Ulukalede ise  3 hane köyde kalıyor.
           Devlet memurluğu ve eğitim nedeniyle merkezlerde ikamet ediliyor. Eğitime önem veren köy halkı çocuklarını okutmak için gayret göstermektedir. Üniversite mezunu ve Üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz bulunmaktadır.İl Merkezinde oturan Yeniköy/ Ulukaleliler olarak bu siteyi kurarak il dışındaki köylülerimizle  sanal ortamda dahi olsa  bir arada olmayı sağlayıp, Zaman zaman faaliyetler ve geziler ve tanıtımlar yapmayı düşünmektedir.Köyümüzün alt yapısı tamamlanmış, yolu asfalt dökülmüş, içme suyu şebekesi ve  kanalizasyon şebekesi yapılmıştır..
   Köyün coğrafi yapısı; yazın yayla, kışın soğuk  ve ğuzda(Kuzeyde) olduğundan Nisan ayının ortalarına kadar kar ancak kalkar.Köyümüzde aşağıpaharın suyu çok kaliteli bir içme suyudur.

      Köyümüz diğer köylere nazaran harabe durumunda olup Yeniköy biraz daha bakımlı olsada Ulukale dağ başından gördüğü diğer bakımlı köylere hüzünlü bir şekilde imrenerek bakmaktadır.Halbuki diğer köylüler köylerine çok lüks evler yapmaktadır.Bizim köyümüz o köylerin hiç birinden kötü köy değildir.Diğer köylülerin köylerine yaptıkları  yatırımların bizim köylülerimizce de yapıldığı günler umuduyla....


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret239893
HABER

KABİR ZİYARETİ

Yasi-i Şerif
AYYILDIZLI BAYRAĞIMIZ

Telefon Rehberi

 

saat
GOOGLE ARA
Google
İLLER ARASI MESAFE

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.
SİTEYE DESTEK